השקעות

סוגי ואפיקי השקעות בישראל

השקעות באות לידי ביטוי בהעברה של סכום כסף או הון לגורם אחר, על מנת לייצר הכנסה פירותית או הונית. הכנסה פירותית היא למעשה תשואה שהופכת להכנסה שוטפת והדוגמאות הכי נפוצות לכך כוללות גביית דמי שכירות, דיבידנדים או ריביות. לעומת זאת, הכנסה הונית מגדילה את הערך של ההשקעה המקורית, כמו למשל על ידי הגדלת הביקוש לנכס מסוים. היכרות עם ההבדלים בין סוגי ואפיקי השקעות יכולה לסייע לציבור הרחב ולבעלי הון שמעוניינים לנהל טוב יותר את הכסף שלהם.

 

השקעות

 

ראשית, חשוב להבין את המשמעות של השקעה לעומת הוצאה רגילה. בעוד בהוצאה רגילה לא קיימת שאיפה לייצר תשואה והכנסה הונית או פירותית, השקעה מתבטאת תמיד במישור ההוני והיא אמורה בסופו של דבר להבטיח הכנסה בעתיד: בטווח הקצר או הארוך. מי שרוצה לנצל את המשאבים העומדים לרשותו נדרש לבדוק איזה סוגי השקעות רלוונטיים עבורו, כיצד ניתן לשלב ביניהם ובאיזה אופן אפשר להניב מקסימום תשואה במינימום סיכון.

איפה כדאי להשקיע?

אין תשובה חד משמעית לשאלה איפה כדאי להשקיע. השוק משתנה על בסיס יומי, יש מגמות מקומיות ובינלאומיות שגורמות לירידת ועליית ערך של נכסים מסוימים וקיימים גם הבדלים בין סוגי המשקיעים עצמם. כל משקיע יכול להחליט האם לבחור מסלול סולידי שיבטיח תשואה יציבה אך נמוכה, או לחילופין לתת עדיפות למסלול הרפתקני יותר שבו התשואה האופטימלית גבוהה בעשרות אחוזים.

עם זאת, ניתן בהחלט להצביע על מספר אפיקי השקעה פופולאריים בארץ ובעולם. אלו כוללים למשל השקעה בנדל"ן, השקעות בניירות ערך והשקעה בעסק. בהקשר של נדל"ן ניתן להצביע על השקעות שמבוצעות על ידי רכישת מגרשים, משרדים, מחסנים, בתים ודירות. נדל"ן נחשב אפיק השקעה אטרקטיבי בישראל כי הביקוש גדול משמעותית מההיצע, ולא נראה שהמצב הזה עומד להסתיים בקרוב.

מנגד, השקעות בניירות ערך כוללות רכישת מניות, אופציות, אגרות חוב וכן הלאה. השקעה בעסק דורשת הכנת תכנית עסקית וגיוס הון ראשוני, והיא גם מחייבת המתנה עד להתייצבות ויצירת רווחים. בסופו של דבר, השקעות מחייבות סבלנות ודורשות גם ידע מקצועי.